DM wrote to share his favorite grocery tip.

As the primary cook and grocery-getter in our household, I’ve discovered that there are certain pantry and household items that we use more than others. In our case, it’s things like: canned chicken broth, canned tomatoes, frozen ground turkey, and Diet Pepsi. These are things that I use several times a week, if not daily. I think it’s useful to know your “strike point” at the the supermarket for these frequently-used items.

As an example, Campbell’s chicken broth is typically priced at $0.89 per can. If I’m out and I need it for a recipe, I buy only what I need. However, it’s occasionally priced at $0.50 per can. When that happens, I buy a couple of cases and store it in the basement. Similarly, I never buy Diet Pepsi for anything more than $4.50 per case. But if it hits $4.00, I buy 10 cases or more.

My suggestion for others is to analyze their regular purchases and type up a wallet sized list of their key strike points. Break it down to a unit price as well, in case there are bulk discounts available.

This is a terrific idea. Kris and I use a variation on it already. We don’t have printed lists of staples, but we’re each aware of what our favorite foods cost. In my case, I am quite fond of a certain brand of canned chili. But I try not to buy it at regular price. I wait for it to go on sale for $0.89 per can (or less). Similarly, I can’t bring myself to pay full price for fruit juice. But our local grocery store often discounts juice by $1.00 or $1.50 or more if it’s close to its sell-by date. I’m perfectly happy to drink this stuff.

GRS is committed to helping our readers save and achieve your financial goals.Savings interest rates may be low, but that’s all the more reason to shop for the best rate.Find the highest savings interest rate from Ally Bank, Capital One 360, Everbank, and more.