Let’s have a little fun.

On Sunday, I reviewed Jeff Yeager’s new book, The Ultimate Cheapskate’s Guide to True Riches. Yeager has graciously offered to give away three copies to Get Rich Slowly readers. Rather than just do a random drawing, I thought it would be fun to share stories of extraordinary cheapness. It’s the Ultimate Cheapskate’s book contest!

Here’s how it works:

  • By tomorrow night, leave a comment on this entry with a true story of extraordinary cheapness from your life (or the life of somebody you know).
  • On Sunday, Yeager and I will select our three favorite stories. These commenters will receive a copy of his book.

Remember: this contest is meant to be fun. It’s a celebration of the lengths some people will go to save money. To give you an example of the sorts of stories I’m looking for, let me share some real-life examples from my own family.

First, my cousin Nick remembers two stories of his father’s cheapness:

  1. “My dad was so cheap that he once drilled a hole in a nickel so that he wouldn’t have to pay eight cents for a washer.”
  2. “My first memory of gas prices is driving home from my grandparents. We drove into a gas station, and pulled up to the pump. The guy came out and said, ‘Can I help you?’ My dad said, ’33 cents a gallon? No you can’t!’ We drove off. Five miles down the road, we ran out of gas. We had to pay a farmer 50 cent cents a gallon.”

In January 2006, my Aunt Virginia shared a couple stories of how cheap her husband is:

My husband likes quantity and sales.

For example, we just moved, and in the process I ran across an old receipt from Wal-Mart. It’s a receipt for 366 pair of panty hose. Yes, that’s right: 366 pair of panty hose. Also on the receipt are batteries, motor oil, and oil filters. After seven years, I still have enough new nylons left to last me until January 2007. They were purchased in July 1999.

More recently, Pop found a bargain at Wal-Mart the week after Christmas. Fruitcake regularly $2.99 was on sale for $1.00 a loaf. The more you buy, the more you save. Pop saved $106.00. He bought 53 fruitcakes, all that was left in the store. He spent $53.00.

For a longer example, check out Pop Buys Pop, in which my Uncle Stanley buys 70 two-liter bottles of Sierra Mist for $10.50.

Share your stories of extraordinary cheapness! You just might win a book.

253 Comments