This article is by staff writer Lisa Aberle.

As I mentioned in my last article, I experimented with paying cash only for my October groceries. I had only one goal in mind: Spend less on groceries so I could save more money each month. Well, my little experiment opened a whole can of worms.

The experiment

Basically, I always try to keep my grocery spending in check, but I usually don’t limit quantity or variety of food based on the budget.

With that in mind, I think it is important how I picked my budget of $500. I didn’t look at my past spending. I didn’t do any research to see what a normal amount is for a family of five. Nope, $500 just sounded good. And it sounded easy enough to stay under budget. I wanted it to be a challenge, but I didn’t want it to be too difficult either.

Also, the $500 was for any food, whether I bought it at a restaurant or intended to eat it at home. We also raised some chickens and I even included their — how do I say this? — “processing” costs in with our $500.

The experiment didn’t end the way I expected. I failed. I spent around $600 — and I really tried hard to keep my spending in check.

What I learned and what I changed

Since my husband is a farmer, October is a really busy month for us. Knowing that I would usually be juggling all the kids, kitchen clean-up, and the bedtime routine by myself made me jump on the meal-planning bandwagon again. As always, meal-planning helps me save money because I waste less.

For the first two weeks of the month, I kept to my normal spending habits, except for one thing: We didn’t eat out at all. Even though I did look at prices, bought store brands, checked different sized packages for the best per-unit value, I was aware of what I spent, but I didn’t change what I would normally buy.

Around the two-week mark, the chickens were “processed” at over $50 more than I had estimated. Also, butter jumped to $4.49 per pound. It is usually priced at around $3 per pound, and we eat a lot of butter. My grocery envelope got thinner, and I got a little panicky.

Once my panic kicked in, I made several changes.

1. Instead of buying the usual groceries, I started to use up items from our pantry, from our freezer, and from our garden. I used cookbooks and allrecipes.com to find recipes that used the ingredients I was trying to get rid of.

2. We also didn’t buy some things. I remember craving enchiladas one day and pulling a can of enchilada sauce off the shelf. I looked at the $3.29 price and placed it back on the shelf, thinking that I could make enchilada sauce more cheaply than that. My son also wanted some special snacks for school. Although I bought them once, I also said no to snacks or other expensive foods.

3. I couldn’t buy in bulk as much. This was an insight I didn’t expect. Normally, when a grocery store runs a great sale on something, such as their $2 per pound sale on butter, I buy as much as we won’t waste and as much as I am able. I was buying a pound of butter a week at one time instead of buying a few pounds at a time. If budgets are very tight, I can see how someone wouldn’t be able to take advantage of sales. If someone has only $2 to spend on butter and wants to buy butter on sale for $2/pound, they can only buy one pound. Next week, when it goes back up to $4, they will have lost the opportunity to save.

4. I cut back. Speaking of butter, I have a waffle recipe that allows you to pick how much butter you want to add: 1/4 c. of butter for okay waffles or 1 c. of butter for deliciously, crispy, buttery waffles. Since I was only buying one pound of butter per week, I didn’t want to use up half on one meal, so I didn’t use as much.

5. I deferred my purchases. I think it’s only fair to point out that I just didn’t make some purchases; instead, I counted down the days until November 1 when I could load up my grocery cart with those items. That’s not really saving money, but …

The results

As I mentioned, I went over my budget by about $100. Research after the fact, showed that I probably set my budget too low. According to 2013 BLS.gov data, consumer units (a family is considered to be a consumer unit) spent $10,579 on food annually. That comes out to $882 per month. And this handy chart from the USDA showed that our family would spend $649.50 on the thrifty plan.

I found the experience to be a teensy bit stressful. But with just $30 in my envelope on October 18, I needed more money to feed my family. For me, it was not a big deal. I had cash in my checking account and access to a credit card, if I needed it.

But that opened up the larger question: What does the single mother do who has $30 to her name and her two kids and still has six days until payday? How does she feed them?

So I reached out to my friends, asking if anyone had experienced something like that. And guess what? I got a couple of interviews. I’ll share what I learned from those next time.

For this week, however, have you ever used a cash-only food budget? Have you had some really hard times related to food?

GRS is committed to helping our readers save and achieve their financial goals. Savings interest rates may be low, but that is all the more reason to shop for the best rate. Find the highest savings interest rates and CD rates from Synchrony Bank, Ally Bank, and more.